За нас

2b_IMG_3817 Clair's House House windows overlooking all on the wall P1020331

CLAIRE Анастас: "Ние сме затворени, Жив закопан во гробницата "

Јас сум Клер Анастас, мајка на две деца, две девојки и две момчиња. Живееме во оваа зграда, опкружен од три страни со девет метри ѕид, со четиринаесет лица, вклучувајќи девет деца и мајка ми во законот кој е болен и има ревматизам. Само една страна е отворена, со едвај било сонцето доаѓа низ него. Додека седи во кујната гледам три ѕида. Армијата се случува да се изгради четвртиот, во средината на нивниот камп. As we live nearby Rachel’s Tomb, нашата куќа е предмет на тешки воени мерки. Нашите продавници - две за дома додатоци и уште два за автомеханичари - се наоѓаат подолу во зградата. Тие се затворени, не постои бизнис. Пред нашата куќа се користи да биде на главната улица во Витлеем. Тоа беше најбогат областа на Витлеем тука, но сега тоа е мала страшно место. Ние сме без соседи; ние само се живее со две семејства на нашите сопствени. Ние се затворени; we are buried alive in a tomb.

Во текот на годините на втората интифада, ние веќе искусни голем притисок. Во 2002, имаше многу на снимањето. Живеевме во крос пожар. Постојат високи позиции околу нашата куќа, и војници ги окупираа. People were shooting at them from different directions.

Моите деца беа парализирани од страв и не можеше дури и ги користат нивните раце. За време на некои од престрелките на куршуми влезе нашата куќа. Ние не знаеме каде да се скрие; не знаевме каде да одат. Ситуацијата траела една година. Секоја ноќ моите деца беа на чекање, кога на снимањето ќе започне. Тие извикуваа, "Сега е време за снимање, ние не сакаме да спие во нашите кревети. "Моравме да спијат на подот, во близина на вратата. Шест спиевме таму, во вреќи за спиење, еден до друг. Our oldest girl slept on a chair.

* * * * * * *

Since five years we don’t have any work. Нашиот бизнис животи престанаа. Во последните две години не можеме да го носат. Пред две години им ги сечат на електрична енергија за четири месеци, бидејќи не можевме да ја плати сметката. Ние проширена жиците од брат ми во законите куќата, па како да има електрична енергија најмалку за важни работи како фрижидер и други главната куќа комунални услуги. Во 2002 мојот сопруг исекол раката. Тој беше толку нервозен во врска со ситуацијата. Во тоа време тој почна да ги долговите. Наместо на одредување на автомобил, тој исекол раката. Раката сега е секогаш болно; половина од тоа е парализиран. Црквите даде малку помош, like our children as schools which reduced the fees.

Еден од нашите деца, 13 години, доби две бактерии во нозете бидејќи работниците беа копање за канализациони цевки, додека расчистување на теренот за изградба на ѕид. Нозете се чувствителни на прашина и песок,. Го испратив до пет лекари. Првично тие не знаат што е тоа. Изгледаше нов вид на инфекција. И покрај антибиотици, тој не доби и за време на 1.5 месец тие копаа таму. Го прашав меѓународна кој беше во посета да се донесе вода од Мртвото Море. Што му помогна, до сега на инфекции не се вратија. Now he can wear his shoes normally.

Тоа е нездраво тука. Имаме надолу игра земјата, но кој сака да си игра со девет метри висок ѕид околу? Други родители би можеле да ги праќаат своите деца во автобус патување, но за нас, да се испрати 7-8 деца е премногу скапо, како што Донат сакаат да го сочуваат некои од нашите деца над другите. Па јас се задржи моите деца во истата област, само внатре во Витлеем област. Тоа е страшно. Тие треба да уживаат во летото, празници, како и во било нормален живот, тие треба да плива. Now they just go around and visit our families.

Ние се чека за нашите продавници да се отвори, но јас сега не се надеваат дека. Клиенти се плашат да ја посетите оваа воена зона. Дури и нашето семејство се плаши да ни плаќаат на посетата. Моите деца се лишени од тоа да имаат пријатели кои доаѓаат заедно, од други деца како си играат со нив. Цело време постојат т.н. итни контролни пунктови поставени од страна на армијата. Јас, Пред четири дена, не беше во можност да влезат во мојот дом. Тие затвори областа за еврејската празникот; верските Евреите дојде да се моли на гробот Rachelas. Отидов да се донесе мојот сопруг со автомобил, моите деца останаа во куќата. Никој не ни кажа дека тие биле затворање на зона. Кога се вратив со мојот сопруг голем простор околу куќата беше затворено. Се обидов да одам на портата во близина на воен штаб. Зборував со војниците таму, чекаше два часа на различни воени бариери. А високо-рангиран офицер излезе на џип и ни рече да си отиде. aWhy сте тука?ae тој ме праша. Му реков, ова е мојот дом. Јас го покажуваа кон него. Му реков дека ми требаше да влезат да спијам тука. Му реков дека имав мали деца; дека тие се чека за мене. Тој ми рече дека тие би можеле да се грижат за себе. Тоа беше неверојатно. Му реков, "Каде можам да мора да одат, Јас треба да спијат во мојата куќа!ae Тој рече, aTurn околу,"На хебрејски. Тој изјави војникот на портата, "Не дозволувајте да останам тука, тие треба да одат далеку. "Војникот на портата стоеше како да се замрзнати и не прават ништо, as if he did not want to follow this inhuman order.

Ние мислевме да одат на Христовото раѓање плоштад, до црквата, да побара да спие таму. По сите, Беше полноќ, сите спиеле. Потоа се јавив на мојот брат, кој ми кажа да дојдам брзо и спиење во неговата куќа. Кога се јавив на моите деца, мојот најмлад син побарано да спијам во мојот кревет, заедно со неговиот најстарата сестра, па како да се чувствуваат поудобно. Мојот шура побара следното утро на воените лидери да ги споделите со нас внесете. Бевме доцна за црквата и јас сакав да се моли. Се уште постои затворање. Мојот шура ги праша за милост, и да ни овозможи да одат во и надвор. Роднина починал, а ние требаше да присуствува на погреб. Finally we were allowed to enter our house.

Главниот проблем е во тоа што моите деца претрпе многу. Тие често се плаче. Тие Донат се чувствуваат дека тие имаат какви било идни. Вол била подигната во само еден ден. Во утринските часови тие имале нормален изглед, во вечерните часови имаа ѕидот пред. Седнаа веднаш до прозорецот и почна да плаче додека гледа во ѕид. Како тоа би можело ѕид се појави, па одеднаш? Со текот на времето тие станаа повеќе нервен. Тие велат дека тие физички се чувствуваат се задушил. Тие се чувствуваат притисок врз градите. Тие доаѓаат до мене и велат дека тие не можат да го носат повеќе. When they watch TV they see children freely playing; тие го гледаат Волт Дизни, тие се види дека децата се среќни. Тие ме прашуваат да ги испратите на игралишта како убаво паркот. Им велам дека сум се обиде, но не можам да им даде никакво ветување. Сите мои деца мислат дека нивниот живот ќе стане полошо во иднина. Тие се свесни, тие се паметни. Тие имаат високи оценки на училиште, но по гледањето на Вол свои траги слезе, и јас не можат да сторат ништо за нив. They cannot concentrate on their studying with this pressure inside them.

Мојата девојка од 16 години секогаш е тивок. Таа doesnat сакате да се погледне на ѕид. Таа ги затвора очите. Таа не може да го сфати. До сега таа не велат ништо за тоа. Другите деца се гледа во тоа. Најмладата, од осум, рече, "Леле, тоа е тука како гроб!"Се обидувам да се каже моите деца што јас идам да ги поддржи со поставување помош на голема сила, на лидерите од странство, кои имаат моќ да го поместите ѕид. "Не грижи се,"Им велам, "Јас правам мојот најдобар." Ова е она што ги дава малку надеж. I don’t know what to do if no one asks about us.

Пријатели на моите деца се каже: Не размислувам за ѕид, обидете се да се прилагоди на тоа до вашето семејство може да се направи нешто во врска со тоа. Тие ги покани, затоа што тие не можат да го посетат моите деца. Мојата најстара ќерка не сакаше да имаат роденден. Мислеше дека можеби ќе се организираат за неа повеќе отколку што може да си дозволи. Ја прашувам, зошто? Таа рече, бидејќи татко ми не имаат работа, и јас Донат сакаат да го стави под товарот. Нејзините пријатели ме повика за нејзиниот роденден, и тие рекоа дека ќе организира сето, дека тие ќе направат изненадување за неа, и ќе ја посети дома. Тие донесоа торта и подароци. Потоа ќерка ми рече дека тоа е најубавиот роденден од години. But then she started crying because she felt shy at the same time.

* * * * * * *

Слобода значи за мене живеат во слободна земја, не во кафез со минимална количина на простор, без барањата на живеење. Би сакал да можев да одам во странство, со моите деца и сопруг, и мајка ми во законот. Моите сеќавања на слобода се закопани во минатото. Бог ме држи случува. Ние секогаш се молиме на Бога да стигнат до луѓето кои можат да ни помогнат со цел да го отстраните овој ѕид. Тоа е она што ми дава малку на олеснување. Јас само сакам да живеам нормален живот. Кога одиме во Витлеем со автомобил, ќе видите убави места; we go maybe once every three or four months to such a place.

Како дете, пред првиот интифада, Јас се користат да се живее убав живот. Одевме секаде од страна на нашите автомобили, и скоро секој ден во Ерусалим, затоа што живееме многу блиску. Постојат голем број на парковите таму. Ние, исто така отиде до Медитеранот, ние се користи за да одиме таму во вечерните часови да пливаат, и да се врати во текот на ноќта. Мртвото Море е исто така во близина. Кога мислам за минатото, Жал ми е за моите деца, бидејќи јас не може да го понуди убави нешта да ги. Да го стори тоа ќе морам да засолниште од земја, but it is hard for me and for my family to become a refugee.