Rreth nesh

2b_IMG_3817 Clair's House House windows overlooking all on the wall P1020331

Claire Anastas: "Ne po BURGOSUR, Varrosura të gjalla në varr "

Unë jam Claire Anastas, një nënë e dy fëmijëve, dy vajza dhe dy djem. Ne jetojmë në këtë ndërtesë, rrethuar nga tre anët nga një Wall nëntë metrash, me katërmbëdhjetë persona, duke përfshirë nëntë fëmijë dhe nëna ime në ligj i cili është i sëmurë dhe ka reumatizmi. Vetëm një anë është e hapur, me mezi ndonjë dielli vjen nëpërmjet saj. Ndërsa ulur në kuzhinë I shoh tri muret. Ushtria do të ndërtojë një të katërt, në mes të kampit të tyre. As we live nearby Rachel’s Tomb, shtëpinë tonë është subjekt i masave të ashpra ushtarake. Dyqanet tona - dy për pajisje në shtëpi dhe një tjetër dy për mekanikën e makinave - janë të vendosura më poshtë në ndërtesën e. Ata janë të mbyllura, nuk ka asnjë të biznesit. Në frontin e shtëpisë tonë përdoret për të jetë rruga kryesore në Betlem;. Kjo ishte zona më e pasur e Betlehemit këtu, por tani ajo është një vend i vogël e frikshme. Ne jemi pa fqinjët; ne vetëm jetojmë me dy familje në vetën tonë. Ne jemi të burgosur; we are buried alive in a tomb.

Gjatë viteve të intifadës së dytë, ne tashmë përjetuar shumë presion. Në 2002, nuk ishte një shumë të shtënat. Ne kemi jetuar në një zjarr kryq. Ka pozicione të larta rreth shtëpisë tonë, dhe ushtarët e zënë ato. People were shooting at them from different directions.

Fëmijët e mi janë paralizuar nga frika dhe nuk do të mund të përdorni edhe duart e tyre. Gjatë disa të shtënave plumba hyrë në shtëpinë tonë. Nuk e di se ku për të fshehur; ne nuk e dimë se ku të shkoni. Situatë zgjati një vit. Çdo natë fëmijët e mi ishin duke pritur kur do të fillojnë të shtënat. Ata bërtitën, "Tani është koha për të shtënat, ne nuk duam të fle në shtretër tonë. "Ne kishim për të fjetur në dysheme, pranë derës. Gjashtë prej nesh e zuri gjumi atje, në çanta gjumi, pranë njëri-tjetrit. Our oldest girl slept on a chair.

* * * * * * *

Since five years we don’t have any work. Jetët tona të biznesit janë ndalur. Dy vitet e fundit ne nuk mund ta mbajnë atë. Dy vjet më parë ata e prerë energjinë elektrike për katër muaj, sepse ne nuk mund të paguajë faturën. Ne zgjeruar telat nga vëllai im në ligjet shtëpi në mënyrë që të ketë energji elektrike të paktën për gjërat e rëndësishme si frigorifer dhe shërbimet e tjera kryesore të shtëpisë. Në 2002 burri im prerë dorën e tij. Ai ishte aq i shqetësuar për situatën. Në atë kohë ai filloi të marrë borxhet. Në vend që të ndreqim makinën ai prerë dorën e tij. Dora e tij tani është gjithmonë e dhimbshme; gjysma e tij është i paralizuar. Kishat i dha një ndihmë të vogël, like our children as schools which reduced the fees.

Një nga fëmijët tanë, 13 vjeç, marrë dy mikrobet në këmbët e tij sepse punëtorët u gërmimi për kanalizime duke hapur terrenin për ndërtimin e Murit të. Këmbët e tij janë të ndjeshëm ndaj pluhurit dhe rërës. I dërgoi atë në pesë mjekëve. Fillimisht ata nuk e dinin se çfarë ishte. Ajo dukej një lloj të ri të infeksionit. Pavarësisht antibiotikëve, ai nuk e mori mirë gjatë 1.5 muaj ata ishin gërmime arkeologjike aty. I pyetur një ndërkombëtar i cili ishte për një vizitë për të sjellë ujë nga Deti i Vdekur. Kjo më ka ndihmuar, deri më tani infeksionet nuk janë kthyer. Now he can wear his shoes normally.

Është i sëmurë këtu. Ne kemi poshtë një terren të luajë, por që dëshiron të luajë me një Murit nëntë metra të lartë rreth? Prindër të tjerë mund të dërgojnë fëmijët e tyre në një udhëtim me autobus, por për ne, për të dërguar 7-8 fëmijët është shumë e shtrenjtë, si ne Donat duan të favorizojnë disa prej fëmijëve tanë mbi të tjera. Kështu që unë të mbajtur fëmijët e mi në të njëjtën zonë, vetëm brenda rrethit Betlehem. Kjo është e tmerrshme. Ata duhet të gëzojnë të verës, festat, si në çdo jetë normale, ata duhet të notuar. Now they just go around and visit our families.

Ne jemi duke pritur për dyqanet tona për të hapur, por unë tani nuk kam asnjë shpresë. Klientët janë të frikësuar për të vizituar këtë zonë ushtarake. Edhe familja jonë ka frikë të na bëjë një vizitë. Fëmijët e mi janë të privuar nga të paturit miq të vijnë së bashku, nga fëmijët e tjerë duke luajtur me ta. Gjatë gjithë kohës ka të ashtuquajtura pikat e kontrollit të emergjencës të ngritur nga ushtria. Unë vetë, katër ditë më parë, nuk ishte në gjendje për të hyrë në shtëpinë time. Ata mbyllën zonën për një festë çifute; Judenjtë fetare erdhi për t'u lutur në Rachelas Varri. Unë shkova për të sjellë burrin tim me makinë, fëmijët e mi qëndruan në shtëpi. Askush nuk na tha se ata ishin mbyllur zonë. Kur u ktheva me burrin tim një zonë të madhe rreth shtëpisë u mbyll. Unë u përpoq për të shkuar në portën në selinë ushtarake aty pranë. I foli me ushtarët atje, pritur për dy orë në barriera të ndryshme ushtarake. Një oficer i lartë renditet doli nga një xhip dhe na tha për të shkuar larg. aWhy jeni këtu?ae ai kërkoi. Unë i thashë atij, kjo është shtëpia ime. I tregoi atij. Unë i thashë atij se unë e nevojshme për të hyrë në për të fjetur këtu. Unë i thashë atij se unë kam fëmijë të vegjël; se ata ishin duke pritur për mua. Ai më tha se ata do të mund të kujdesen për veten e tyre. Ishte e pabesueshme. Unë i thashë atij, "Ku mund të keni për të shkuar, Unë kam nevojë të fle në shtëpinë time!ae Ai tha se, aTurn rreth,"Në hebraisht. Ai i tha ushtar në portë, "Mos e le ata të qëndrojnë këtu, ata duhet të shkojnë larg. "ushtar te porta qëndronte si e ngrirë dhe nuk bënë asgjë, as if he did not want to follow this inhuman order.

Ne ishim duke menduar për të shkuar në sheshin Lindja e Krishtit, në kishë, për të kërkuar të fle aty. Në fund të fundit, ajo ishte mesnatë, të gjithë flinin. Atëherë thirra vëllanë tim, i cili më tha që do të vijnë mbi shpejt dhe flenë në shtëpinë e tij. Kur kam quajtur fëmijët e mi, djali im më i ri kërkohet për të fjetur në shtratin tim, së bashku me motrën e tij të vjetër, në mënyrë që të ndjehen më të rehatshme. Vëllai im në ligj kërkohet të nesërmen në mëngjes udhëheqësit ushtarakë të hyjmë. Ne ishim vonë për kishën dhe kam kërkuar për t'u lutur. Nuk ishte ende një mbyllja. Vëllai im në ligj i pyeti ata për mëshirë, dhe të na lejojë të shkoni në dhe jashtë. Një i afërm kishte vdekur dhe kishim nevojë për të marrë pjesë në varrimin. Finally we were allowed to enter our house.

Problemi kryesor është se fëmijët e mi vuajtur shumë. Ata shpesh janë të qarë. Ata Donat mendojnë se ata kanë ndonjë të ardhme. Wall u ndërtua në vetëm një ditë. Në mëngjes ata kishin një pamje normale, në mbrëmje ata kishin Murin e para. Ata u ul pranë dritares dhe filloi të qante, ndërsa në kërkim në Murit. Si mund të shfaqet ky Wall kështu papritmas? Me kalimin e kohës ata janë bërë më nervoz. Ata thonë se ata ndihen fizikisht duke u mbytur. Ata ndjehen presion mbi kraharorin e tyre. Ata vijnë tek unë dhe të them se ata nuk e durojnë dot. When they watch TV they see children freely playing; ata e shohin Walt Disney, ata e shohin se fëmijët janë të lumtur. Ata pyesni mua për të dërguar ata në fushat e lojës si një park të bukur. Unë them atyre se unë të përpiqet, por unë nuk mund të japin atyre ndonjë premtim. Të gjithë fëmijët e mi të mendojnë se jeta e tyre do të bëhet më keq në të ardhmen. Ata janë të vetëdijshëm, ata janë të zgjuar. Ata kanë vlerësime të larta në shkollë, por pas duke parë Murin shenjat e tyre u rrëzua, dhe unë nuk mund të bëjë asgjë për ta. They cannot concentrate on their studying with this pressure inside them.

Vajza ime e 16 vjeç është gjithmonë e heshtur. Ajo doesnat të dëshironi të shikoni në Murit. Ajo mbyll sytë e saj. Ajo nuk mund ta kuptojë atë. Deri tani ajo nuk do të thotë asgjë në lidhje me të. Fëmijët e tjerë janë duke kërkuar në atë. Një i ri, e tetë, tha, "Wow, ai është këtu si një varr!"Unë të përpiqet për të të treguar fëmijët e mi që unë jam duke shkuar për të mbështetur ato duke kërkuar ndihmën e një fuqi të madhe, e udhëheqësve nga jashtë, të cilët kanë fuqi për të lëvizur murin. "Mos u shqetësoni,"I them atyre, "Unë jam duke bërë më të mirën." Kjo është ajo që u jep atyre pak shpresë. I don’t know what to do if no one asks about us.

Miqtë e fëmijëve të mi thonë: A nuk mendoni për mur, përpiqen për të rregulluar për të derisa familja juaj mund të bëjë diçka në lidhje me të. Ata ftojnë ata, sepse ata nuk mund të vizitojnë fëmijët e mi. Vajza ime më i vjetër nuk duan të kenë një parti ditëlindjen. Ajo mendonte se ndoshta ne do të organizojmë për të më shumë se ne mund të përballojë. I pyesni e saj, pse? Ajo tha, për shkak se babai im nuk ka punë, dhe unë Donat dua të vënë atë nën një barrë. Miqtë e saj më thirri për ditëlindjen e saj, dhe ata thanë se do të organizojnë çdo gjë, se do të bëjë një surprizë për saj, dhe do ta vizitojë atë në shtëpi. Ata sollën një tortë dhe dhuratat. Më pas vajza ime tha se ishte ditëlindja nicest që prej vitesh. But then she started crying because she felt shy at the same time.

* * * * * * *

Liria do të thotë për mua që jetojnë në një vend të lirë, jo në një kafaz me një sasi minimale të hapësirës, pa kërkesat e jetesës. Unë uroj që unë mund të shkojnë jashtë vendit, me fëmijët e mi dhe të burrit, dhe nëna ime në ligj. Kujtimet e mia të lirisë janë të varrosur në të kaluarën. Perëndia mbanë mua në jetë në. Ne gjithmonë i lutemi Perëndisë për të arritur njerëzit të cilët mund të na ndihmojnë në mënyrë për të hequr këtë mur. Kjo është ajo që më jep një grimë e ndihmave. Unë vetëm dua të jetoj një jetë normale. Kur ne shkojmë nëpër Bethlehem me makinë, ju shihni vende bukur; we go maybe once every three or four months to such a place.

Si një fëmijë të vogël, para intifadës parë, I përdorur për të jetuar një jetë të bukur. Ne kemi përdorur për të shkuar kudo nga makinat tona, dhe pothuajse çdo ditë në Jeruzalem, sepse ne jetojmë shumë afër. Nuk janë një shumë e parqeve atje. Ne gjithashtu shkoi në Mesdhe, kemi përdorur për të shkuar atje në mbrëmje për të notuar, dhe të vijnë përsëri gjatë natës. Deti i Vdekur është gjithashtu afër. Kur unë mendoj për të kaluarën, Më vjen keq për fëmijët e mi, sepse unë nuk mund të ofrojë gjëra të bukura për ta. Për ta bërë kështu që unë do të duhet të strehimit nga vendi, but it is hard for me and for my family to become a refugee.